Wielkopolska kolebką chrześcijaństwa w Polsce - Wystawa w Getyndze


       
        17 kwietnia 2009 w ewangelicko-luterańskim kościele św. Jana w Getyndze odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Wielkopolska kolebką chrześcijaństwa w Polsce”.

Ze strony niemieckiej udział w wernisażu wzięli przedstawiciele władz Dolnej Saksonii, miasta Getynga oraz władz kościelnych. Stronę polską reprezentowali wicekonsul Magdalena Erdman z Konsulatu Generalnego w Hamburgu przewodniczący sejmiku województwa wielkopolskiego — Lech Dymarski, reprezentant Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego — Jacek Podbielski, dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy — Andrzej M. Wyrwa oraz pracownicy Muzeum Początków Państwa Polskiego i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Patronat nad wystawą objęli: Christian Wolff — Premier Dolnej Saksonii oraz Wolfgang Meyer — Nadburmistrz Getyngi.

Getynga jest kolejnym miastem w Niemczech, którego mieszkańcy mogą zapoznać się z początkami polskiej państwowości i wprowadzania na naszych ziemiach nowej, chrześcijańskiej religii. Wystawa ta powstała dzięki współpracy wielkopolskich muzeów z Kulturland Brandenburg i po raz pierwszy prezentowana była w zamku biskupim w Ziesar (Brandenburgia) w 2005 roku. Kolejne jej odsłony miały miejsce w Darmstadt (Hesja, 2007), w Kleve (Nadrenia Północna-Westfalia, 2008), Trewirze (Nadrenia-Palatynat, 2008) oraz Spirze (Nadrenia-Palatynat, 2009). Prezentowane na niej są plansze i kopie zabytków związanych zarówno z religią chrześcijańską, jak i elementy uzbrojenia. Kuratorem wystawy jest Elżbieta Kowalska z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

W trakcie otwarcia wystawy wręczono odznakę Honorową „Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego” Reinhardowi Caspari, Honorowemu Prezesowi Towarzystwa Niemiecko — Polskiego w Getyndze.


Foto
Foto
Foto Foto
Foto Foto Foto
Foto Foto
Foto
(fot. A. M. Wyrwa)

Copyright © Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy — Wszystkie prawa zastrzeżone
Szata graficzna: Kamila Wągrowska & Wojciech Kujawa
Naszą stronę odwiedziło już 9279 gości.

Ostatnia modyfikacja tego dokumentu: 2010-03-10 10:58:47