Turniej łuczniczy

W sobotę 13 marca na grodzie w Grzybowie odbył się turniej łuczniczy, będący pierwszym z cyklu turniejowego. Zawody odbywają się cyklicznie, co miesiąc, i rozgrywane będą na terenie grodów będących integralną częścią Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy – Grzybowo, Giecz i Ostrów Lednicki. Turniej nosi nazwę „Turniej grodów piastowskich” i zorganizowała go „Drużyna Welesa” - Wielkopolski Klub Łuczniczy. Głównymi nagrodami dla zwycięzców są kopie wczesnośredniowiecznych pierścieni. Pierścienie które posłużyły za wzór nagród zostały znalezione podczas badań wykopaliskowych na grodach w Grzybowie i Gieczu, oraz na cmentarzysku w Dziekanowicach.
         Na grodzie grzybowskim, od samego rana, pojawiło się 63 uczestników, którzy przybyli ze wszystkich stron Polski – od Władysławowa po Bielsko Białą. Największa odległość jaką pokonał jeden uczestników to ponad 400 km.  Reprezentowali rozmaite grupy historyczne, stowarzyszenia, ale także Polski Związek Łucznictwa Terenowego. Najmłodszy uczestnik liczył lat 9 a najstarszy …. około 60. Wszyscy zgłoszeni zostali wpisani na listę uczestników, podzieleni na odpowiednie grupy 6-7 osobowe i ruszyli na trasę turniejową.
         Ten turniej był piątym jaki odbywał się w Grzybowie, jednak zgromadził największą jak dotąd liczbę uczestników. Wśród startujących była grupa dzieci licząca 8 osób, oraz 6 pań. Zawody rozgrywano w kilku kategoriach. Nawet dla niewtajemniczonego obserwatora czytelne były dwie grupy łuczników – tych którzy posługiwali się łukami tradycyjnymi i tych którzy mieli zupełnie nowoczesne, często bardzo skomplikowane łuki bloczkowe. Te ostatnie wzbudzały spore zainteresowanie, jako że jest to broń dość groźna, posiada wiele technicznych udogodnień, a zakup tego typu broni to wydatek w granicach od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. Naciąg tych łuków dochodzi do 40 kg!
         Na trasy grupy wyruszyły o godz. 10.30, a ostatni zawodnicy schodzili z trasy około 16. Dwie tury strzelania do 15 celi (10 celi 3D i 5 tarcz) w trudnym terenie historycznego grodu przy zmiennej pogodzie (momentami padał i drobny deszcz i śnieg) w temperaturze 1,5oC to zabawa dla twardych i wytrwałych. Mimo trudnych warunków nikt z uczestników nie zrezygnował i wszyscy dotrwali do końca.
         Zawodnicy mogli uzyskać maksymalnie 350 pkt. W zmieniających się warunkach pogodowych podczas turnieju grzybowskiego zwycięzcy uzyskali 285 pkt., a w kategorii łuku tradycyjnego pierścień grodu w Grzybowie zdobył Adam Bisok.
         Nagrody, dyplomy i upominki od miasta Września wręczył zwycięzcom Zastępca Burmistrza Wrześni Waldemar Grześkowiak.
         Uczestnicy i organizatorzy tych kilka godzin spędzili w dość komfortowych warunkach dzięki możliwości wykorzystania pawilonu muzealnego jaki w ostatnim czasie powstał dzięki staraniom Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Jacek Wrzesiński


Fot. J.Wrzesiński

Copyright © Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy — Wszystkie prawa zastrzeżone
Szata graficzna: Kamila Wągrowska & Wojciech Kujawa
Naszą stronę odwiedziło już 9250 gości.

Ostatnia modyfikacja tego dokumentu: 2010-10-07 14:50:49