Buen Camino, Peregrino. Pielgrzymi świętego Jakuba wczoraj i dziś

Wystawa
Buen Camino, Peregrino
Pielgrzymi świętego Jakuba wczoraj i dziś
 
 
 
Pod patronatem honorowym:
 
Ambasady Królestwa Hiszpanii w Polsce
 
Piotra Florka
Wojewody Wielkopolskiego
 
Marka Woźniaka
Marszałka Województwa Wielkopolskiego
 
 
 
 
termin: od 25 lipca 2010 do 31 października 2010
 
 
 
Codex Calixtinus
Libro I, cap. I (Fol. IV r)
 
Rok 2010 w kościele katolickim obchodzony jest jako Jubileuszowy Rok Świętego Jakuba Apostoła. Zgodnie z tradycją sięgającą średniowiecza przypada on co 5, 6 i 11 lat, tj. gdy dzień, w którym wspominamy św. Jakuba (25 lipca) przypada w niedzielę. W 2010 roku mamy do czynienia z taką sytuacją. Stąd też w wielu miejscach w Polsce i Europie będą się odbywały uroczystości. Ich kulminacja nastąpi w dzień św. Jakuba.
Jednym z ważniejszych miejsc obchodów w Polsce będzie Ostrów Lednicki. Na wyspie, związanej w szczególny sposób z początkami polskiej państwowości, religii i kultury, w okresie międzywojennym natrafiono na ślad pielgrzymki do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela. Podczas badań archeologicznych na średniowiecznym cmentarzysku odkryto jedną z ośmiu znanych z ziem polskich muszli pielgrzymich. Według obecnego stanu wiedzy jest to najstarszy tego typu symbol jakubowy w Polsce.
W ramach obchodów, obok innych uroczystości na Ostrowie Lednickim, planowane jest otwarcie tematycznej wystawy przypominającej o tradycjach kultu Świętego oraz o pielgrzymkach do Santiago de Compostela. Na ekspozycji pt. „Buen Camino, Peregrino. Pielgrzymi świętego Jakuba wczoraj i dziś” pokazani zostaną pielgrzymi od średniowiecza po współczesność, dla których przebycie Drogi św. Jakuba – Camino de Santiago, stało się ważnym elementem życia. Obok przedmiotów niezbędnych w podróży przez pół Europy, takich jak manierka czy kij pielgrzymi, zaprezentowane zostaną materialne ślady m.in. w postaci znalezionych na ziemiach polskich pamiątkowych muszli – identyfikujących podróżników, którzy odbyli pielgrzymkę do grobu św. Jakuba. Dzięki wystawie będzie można zapoznać się z początkami i rozwojem kultu Jakuba Apostoła w Europie oraz prześledzić najważniejsze trasy pielgrzymkowe na naszych ziemiach.
 
Kuratorzy wystawy:
Mariola Olejniczak
Marta Romanow – Kujawa
Paweł Sankiewicz
Paweł Sankiewicz

Copyright © Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy — Wszystkie prawa zastrzeżone
Szata graficzna: Kamila Wągrowska & Wojciech Kujawa
Naszą stronę odwiedziło już 9277 gości.

Ostatnia modyfikacja tego dokumentu: 2010-06-22 13:51:24